top of page

Kā rodas kokles?

Mūsu galvenā rūpala ir mazās, jeb etno kokles. Īstās kokles :) Senais kokles tēls ir pamatā iztēles radošajam lidojumam vai arī konkrētajam pasūtījumam.

 

Mūsu kokles top no tepat Latvijā sagādāta materiāla.

Korpuss var tikt veidots no dažādākajām koku sugām - katra no tām rada savdabīgu un īpašu skanējumu. Liepa, apse, egle, priede, bērzs, ābele, kļava, osis, melnalksnis un citi koki var piedzīvot savu jauno dzīvi vienreizējā mūzikas instrumentā. 

Instrumenta virspusē redzamais skaņas dēlītis ierasti tiek veidots no blīvas, radiālas šķiedras egles koka. Tajā izsenis koklētāji atraduši savus rakstus.Kokles tapšanas gaitā ir sava daļa noslēpuma. 

Pirmkārt, pats koks, no kā gatavojam kokli. Katra koku suga un katrs koks ir īpašs. Kāds ir šī koka stāsts? Kur tas audzis, no kurienes nācis? Kāda ir koka tekstūra, šķiedru un zaru raksti? Kā mēs sagatavojam koku skaņas nešanai? Kādu sajūtu un informāciju nes pati koka suga. Kas ir šis koks Tev?Otrkārt, svarīga ir apzinātība. Kokļu radīšanas gaitā mēs izvairāmies no industriālās pieejas un veltam katrai koklei savu godu un uzmanību. Katra kokle rodas ar citu raksturu un noskaņu.

​Ja kokli pasūta, tad kopā ar jauno īpašnieku atrodam unikālo kokles veidu, formu, krāsu un rakstiem.

Daudz kas atkarīgs no tā, kam kokle domāta, kāds ir tās fona stāsts. Un pievienotā vērtība - ar kādu attieksmi, kādā stāvoklī un ar kādu piegājienu ļaujam piedzimt jaunajām koklītēm. Un visubeidzot, šajā procesā ir nezināmais moments.

Lai arī meistars precīzi ievēro tehnoloģiju un ir sameklējis izcilāko rezonanses koku, beigu skanējums nav pilnībā izrēķināms. Tas katrai koklei ir tiešām unikāls.Procesa gaitā koklēm bieži atnāk vārdi. Dažas kokles gluži vai vada tevi - ja ieklausāmies, tās atklāj kādas vēlas tapt.

Zelta spēles kokle
Zelta spēles kokle
bottom of page