top of page

Mūsu kokles stāsts

Rasa ir dzimusi un augusi kopā ar kokles skaņām muzikālā vidē, tamdēļ viņai tā ir tik pierasta, tuva un pilnīgi pašsaprotama. 

 

Ģirts, kā jau lielākā daļa cilvēku par kokli zinājis virspusīgi. Taču kādā no pirmajām sadziedāšanās reizēm ar Vītoliem kokļu skaņas nākušas kā atskārsme un skudriņu viļņi. Gluži kā senas atmiņas no tāltāla laika skanējušas kokles un likušas iztaisnot muguru un iegrimt apbrīnā. Gluži kā patiesības avots, kas atrasts tēva sētā. Tik tuvs, nemanāms, bet tik vajadzīgs, dzīvinošs un dvēseli veldzējošs.

 

Kad mūsu pagastā viesojās meistars Māris Jansons un laipni dalījās ar savām amata prasmēm, arī mēs izgatavojām katrs savu kokli. Ar šo brīdi Ģirtam izveidojās īpaša saikne ar koku un koklēm.

 

Šobrīd kokles ar mums ir ik uz soļa, - mājās, darbnīcā un uz skatuves - tās skaņas pavada Rasu sadziedāšanās un koncertos ar ģimeni, folkloras kopu un citos projektos. Bieži ar kokles skaņām mierinām savu meitiņu, ja viņai uznākusi kāda sāpe vai niķis.  Tāpat mums patīk ļauties brīvai skaņu improvizācijai, kas reizēm kļūst par dziedinošu pašterapiju.

Kas ir kokle mums?​Kokle ir vienreizējs tautas amatniecības mākslas un garīguma apvienojums. Kokle ir sevis sakārtošanas, attīrīšanās un apceres instruments. Palīdz atrast saikni ar sevi un savām saknēm.

Tā ir brīnišķīgs pavadījuma instruments tautasdziesmām, kā arī modernajai mūzikai.

 

Kokle ir veiksmīgs muzikālās izglītības un audzināšanas instruments.Kokle ir pati dvēsele. Kokles ir visuma radīšanas simfonijas. Zelta kokles. Zelta spēles.

Kokle ir veids kā Radītājs runā ar Baltu tautām. Un reizē veids kā tautas apzinās savu pirmavotu. Turp un atpakaļ.

Tā ir senatnes un aizlaiku, pašas mūžības balss. Kokle piedāvā saklausīt mūžības elpu tagad. Tagadnē. Vienīgajā vietā un telpā, kur mēs varam sadzirdēt un saklausīt paši Sevi. 

Zelta spēles kokle
bottom of page